Dzisiaj jest Czwartek, 17 stycznia, godzina: 04:32

Miasto

K. Chaberski: Pomysł na Lepsze Siedlce

Miasto17 października 2018, 13:35

 

O tym dlaczego PO nie startuje w wyborach samorządowych samodzielnie, a w koalicji Lepsze Siedlce, które ze spraw ważnych dla mieszkańców Siedlec chce załatwić jak najszybciej oraz o szansach PO w wyborach – mówi w wywiadzie Krzysztof Chaberski, prezes Zarządu Miejskiego Platformy Obywatelskiej w Siedlcach.

 

- Dlaczego PO staruje w Siedlcach w koalicji Lepsze Siedlce, a nie samodzielnie? Może samodzielny start pod partyjnym szyldem byłby bardziej czytelny dla wyborców?

 

Rzeczywiście, wielu to może zastanawiać. Przypomnę tylko, że siedleckie struktury PO przeszły ostatnio bardzo gruntowną zmianę. W większości naszą organizację tworzą nowi ludzie z nowymi propozycjami. Słowem, nowa jakość. Również do wyborów samorządowych podeszliśmy inaczej, niż nasi poprzednicy. Nie jest tajemnicą, że to właśnie nasze środowisko było inicjatorem koalicji "Lepsze Siedlce" - otwartej na współpracę szerokich środowisk ponad podziałami, ściśle skupionej na celu. A celem tym jest reanimacja siedleckiego samorządu, wyrwanie go z monopartyjności i skupienie najwyższej uwagi na sprawach mieszkańców. Polityczne legitymacje temu nie sprzyjają, zatem odłożyliśmy je tu na bok.

 

- W waszej koalicji początkowo była też partia Wolność Korwina-Mikkego. Dlaczego rozstaliście się?

 

Z powodu medialnej histerii, która mogła szkodzić samorządowej koalicji. Sądzę, że przyczyną było niezrozumienia jej istoty. Szanuję decyzje pana Wyrzykowskiego o oficjalnym wycofaniu się z koalicji. Nie jestem pewien, czy pana Zandberga, który pierwszy podniósł larum, stać byłoby na podobny gest.

 

- Podczas tegorocznej kampanii w Siedlcach najwięcej mówi się o inwestycjach i zadłużeniu miasta, a mniej o życiu gospodarczym i społecznym mieszkańców Siedlec. Co na to Lepsze Siedlce?

 

Nie rozdzielamy tych spraw, bo wszystkie dotyczą mieszkańców. Problemem jest zadłużenie, rolowanie długów i łatanie kredytu kredytem, problemem jest wyraźny spadek inwestycji - bo, te wszystkie huczne otwarcia i cięcie wstęg w okresie przedwyborczym mają na celu tylko przykryć niewygodne fakty. Życie gospodarcze? Rozmawiamy z przedsiębiorcami, z siedlczanami na własnej działalności. Skarżą się, że w mieście więcej firm się zamyka, niż tworzy nowych. A życie społeczne? Nie mylmy go z pomocą społeczną. Poprzez obcięcie dofinansowania wyrzucane są na margines interesujące inicjatywy mieszkańców. To wszystko są efekty upartyjnienia samorządu.

 

- Na zdobycie ilu mandatów w Radzie Miasta liczycie?

 

Chcemy, aby te wybory wygrały Lepsze Siedlce uzyskując większość mandatów w radzie. Celowo nie mówię tu o PO, bo to środowisko stanowi tylko część koalicji, która z założenia nie ma partyjnego charakteru. Przyszli radni Lepszych Siedlec na forum samorządu miasta mają reprezentować swoich wyborców - siedlczan, nie partie. Oczywiście, poglądy polityczne ma prawo mieć każdy - podobnie jak prawo działania w sobie bliskich organizacjach. Nawet bezpartyjny pan Sitnik (którego szanuję), jako dobry obywatel głosuje na jakąś partię w wyborach do Sejmu. To jego prywatna sprawa. A prywatne sprawy dobry radny powinien zostawiać w domu.

 

- Które ze spraw dotyczących funkcjonowania miasta w przypadku zdobycia większości w Radzie Miasta chcielibyście załatwić w pierwszym roku po wyborach?

 

W pierwszej kolejności przestawimy miasto na realizację potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Wprowadzimy pełną jawność wszelkich działań i decyzji samorządowych, także stanu miejskich finansów. Obsada kierowniczych stanowisk w miejskich spółkach i wydziałach przebiegać będzie w drodze otwartych konkursów, aby do pracy trafiali tu najlepsi. Ponadto wprowadzimy szereg rozwiązań, które podpatrywaliśmy w najlepszych polskich samorządach. Niestety, dziś Siedlce pozostają za nimi daleko w tyle, a upartyjnienie i klanowość wypaczyły samorząd do tego stopnia, że nawet widzimy próby "przepisania" miasta synowi w spadku.

 

Rozmawiał: Sławomir Kindziuk. 

 

Więcej w Życiu Siedleckim z 19.10.2018 r.

Adam Próchnicki: Kształćmy świadomych kierowców

Miasto15 stycznia 2019, 14:37
Środowisko instruktorów i egzaminatorów jest świadome, że ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W naszym środowisku pojawiły się inicjatywy szukania dróg...

Tomasz Araszkiewicz: Będzie budżetowe przesilenie

Miasto13 stycznia 2019, 21:30
Wierzę w duży rozsądek grupy radnych w liczbie „12” ale również wszystkich radnych bo przecież jest ich 23 i z pewnością wszyscy maja swoje wątpliwości co do zmian w bud...

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Siedlcach

Miasto12 stycznia 2019, 11:20
W niedzielę 13 stycznia z rana na ulice Siedlec wyjszli wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy będą zbierać datki na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali ...

Waldemar Koperkiewicz: Nie łączmy ośrodków kultury

Miasto07 stycznia 2019, 13:57
O twórczości artystycznej i muzycznych zainteresowaniach oraz czy warto połączyć siedleckie ośrodki kultury i o propozycji utworzenia miejskiego teatru mówi w drugiej części wy...

Waldemar Koperkiewicz: Magiczna Cicha noc

Miasto24 grudnia 2018, 23:32
O ulubionych malarzach i ich obrazach z motywem Bożego Narodzenia, magicznej mocy kolędy „Cicha noc”, potrawach na wigilijny stół oraz o własnej twórczości i o siedle...