Dzisiaj jest Wtorek, 23 października, godzina: 18:45

Miasto

Siedlce. Emisja Dukata Lokalnego 4 Franki

Miasto27 sierpnia 2018, 14:10

Z okazji jubileuszu 100. rocznicy powstania Muzeum Diecezjalnego do obrotu został wprowadzony Dukat Lokalny 4 Franki. Mosiężną monetę można wymienić na złotówki, zatrzymać jako swoją pamiątkę jubileuszu Muzeum lub zapłacić nią w punkcie honorującym dukat lokalny - traktując jako normalny środek płatniczy. Akcja potrwa do 19 października 2018 r. Dodatkowo wybitych zostało 400 srebrnych monet o nominale 4 Franków, zamkniętych w specjalnych kapsułach, przede wszystkim dla numizmatyków i kolekcjonerów.

 

Muzeum Diecezjalne w Siedlcach we współpracy z Mennicą Polską wyemitowało Dukat Lokalny 4 Franki. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu upamiętnić 100. rocznicę powstania Muzeum oraz wypromować znajdujący się w zbiorach Muzeum jedyny w Polsce obraz El Greca Ekstaza św. Franciszka (1580).

 

W 1918 roku, z chwilą odzyskania przez Polskę Niepodległości i wskrzeszenia Diecezji Siedleckiej, biskup Henryk Przeździecki erygował Muzeum Diecezjalne, którego dyrektorem został ks. Karol Dębiński. Do muzealnych zbiorów został włączony obraz El Greca, co zdecydowanie podnosi walory artystyczne placówki oraz stanowi wyjątkową i najważniejszą atrakcję Siedlec. Przedstawienie Świętego Stygmatyka w specyficznej dla malarza manierze skupia uwagę widza i niepostrzeżenie przenosi w nieznaną, niebiańską sferę.

W 2017 roku obraz przeszedł konserwację, która pozwala dostrzec szybkie pociągnięcia pędzla, niepowtarzalną kolorystykę, wyraźną fakturę płótna, wskazując, że dzieło mógł namalować tylko człowiek o głębokiej, wręcz mistycznej wierze - El Greco. Zbiory muzealne są nieustannie powiększane, co sprawia, że stajemy się jedną z największych placówek we wschodniej Polsce.

 

Dukat przedstawia na awersie fragment siedleckiego obrazu El Greca ukazujący z profilu postać św. Franciszka, na tle którego umieszczono malarską paletę z autorem i tytułem dzieła. Nad postacią półkolem widnieje napis w jednym wierszu: 4 FRANKI. Rewers ukazuje charakterystyczny element dekoracyjny siedleckiego muzeum, zaś po środku logo jubileuszu.

 

Zasady udziału w Akcji

Pragniemy zaprosić Państwa do udziału w akcji Dukat Lokalny 4 Franki realizowanej wraz z Mennicą Polską z okazji jubileuszu 100. rocznicy powstania Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. W planowanym okresie emisji od 1 września do 19 października 2018 r. na terenie miasta Siedlce wyznaczona zostanie sieć punktów, gdzie na zasadzie wymiany (forma żetonu, bonu towarowego) będzie można nabyć produkty lub usługi bądź otrzymać resztę w 4 Frankach. 4 Franki będą miały równowartość 4 złotych. Specjalnie dla kolekcjonerów i numizmatyków przygotowana została także srebrna wersja monety.

 

4 Franki nie będą jednak prawnym środkiem płatniczym. W myśl hasła ZAMIEŃ - ZATRZYMAJ - ZAPŁAĆ można będzie monetę mosiężną wymienić na złotówki, zatrzymać jako swoją pamiątkę jubileuszu Muzeum lub zapłacić nią w punkcie honorującym dukat lokalny - traktując jako normalny środek płatniczy. Wprowadzenie do obiegu dukata odbywać się będzie przez Agentów, partnerów akcji, w formie wydania reszty za zakupy lub świadczoną usługę, lecz tylko za zgodą i na życzenie klienta. W każdym sklepie honorującym Franki pojawią się specjalne oznakowania mówiące o akcji, obwieszczenia i naklejki z informacją o przyjmowaniu dukatów. Lokalne dukaty będzie można ponadto nabyć bezpośrednio w głównym punkcie wymiany: Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach przy ul. Biskupa I. Świrskiego 56. Listę punktów (Agentów), gdzie honorowane będą Franki oraz szczegółowe informacje będzie można uzyskać w Muzeum oraz na stronie internetowej www.muzeum.siedlce.pl. Cała akcja „Dukata Lokalnego” ma na celu promocję Jubileuszu Muzeum oraz twórczości El Greco.

 

Czas obowiązywania Dukata Lokalnego

Dukaty Lokalne 4 Franki po raz pierwszy zostały zaprezentowane 1 września podczas Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym na siedleckich błoniach w pawilonie promocyjnym Miasta Siedlce i będą honorowane do 19 października 2018 r. Wprowadzamy do obiegu 20 tysięcy dukatów o nominale 4 Franków, każdy o równowartości 4 złotych. Dodatkowo wybijemy też 400 srebrnych monet o nominale 4 Franków, zamkniętych w specjalnych kapsułach, przede wszystkim dla numizmatyków i kolekcjonerów.

Dukaty lokalne o nominale 4 Franków po okresie honorowania w sklepach, czyli z dniem 19 października, tracą swoją wartość nominalną. Do 19 października jest więc czas, by 4 Franki zamienić z powrotem na 4 złote, jednak sukces poprzednich akcji w innych miastach pokazuje, że prawie nikt z tego nie korzysta i cały nakład dukatów mieszkańcy zatrzymują „na pamiątkę”.

 

Dukaty srebrne będą rozprowadzane także po 19 października, wśród kolekcjonerów i numizmatyków, choć można być prawie pewnym, że do tego czasu cały nakład 400 sztuk rozejdzie się „jak świeże bułeczki”.

 

Szczegółowe informacje dostępne na www.muzeum.siedlce.pl

 

Kontakt w sprawach organizacyjnych:

Ks. Robert Mirończuk

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach

tel. 503 035 500

mail: mironczuk@muzeum.siedlce.pl

Uhonorowani Złotym Jackiem 2018

Miasto22 października 2018, 09:06
19 października, w trakcie 20. Festiwalu Nauki i Sztuki, w Muzeum Regionalnym odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody „Złotego Jacka” za rok 2018, przyznanej przez Siedleckie To...

Od czwartku XX Festiwal Nauki i Sztuki

Miasto17 października 2018, 16:10
W czwartek 18 października rozpoczął się w Siedlcach XX Festiwal Nauki i Sztuki. Impreza popularyzująca naukę potrwa do soboty. W czwartek zaplanowano 22 sesje tematyczne, w piątek - 23 i w ...

K. Chaberski: Pomysł na Lepsze Siedlce

Miasto17 października 2018, 13:35
  O tym dlaczego PO nie startuje w wyborach samorządowych samodzielnie, a w koalicji Lepsze Siedlce, które ze spraw ważnych dla mieszkańców Siedlec ch...

M. Sosnowska: Ciężka praca prowadzi do sukcesów

Miasto11 października 2018, 23:20
Jako doświadczony samorządowiec, działając aktywnie w kwestiach gospodarczych i pozyskując wszelkie możliwe środki zewnętrzne, chcę swoją fachowość wykorzystać dla rozwoju Siedlec &nda...

Sławomir Kordaczuk: Obserwujemy renesans muzealnictwa

Miasto04 października 2018, 15:56
Stawiamy na promowanie dorobku artystów wywodzących się z Siedlec i regionu. W naszej działalności ważna jest edukacja historyczna. My też staramy się w szczególny sposó...