Dzisiaj jest Czwartek, 05 sierpnia, godzina: 18:42

Książki

Jadwiga Madziar: Gutenberg ma się dobrze

Książki14 grudnia 2019, 20:46

O roli w życiu społecznym miasta istniejącej od 100 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej, jej ogromnych zasobach, preferencjach czytelników i funkcjonowaniu książnicy w czasach rewolucji cyfrowej – mówi w wywiadzie Jadwiga Madziar, dyrektor MBP w Siedlcach  

 

Kieruje pani jedną z najstarszych instytucji publicznych w Siedlcach. Jaką rolę pełni Miejska Biblioteka Publiczna dzisiaj w życiu miasta?

Biblioteka Miejska jest największą i nastraszą biblioteką publiczną w Siedlcach i regionie. Powstała w 1919 roku dzięki staraniom społeczeństwa, Koła Polskiej Macierzy Szkolnej na czele z prezesem Franciszkiem Godlewskim i władz miasta. Trzeba pozytywnie ocenić magistrat siedlecki, który u progu niepodległości zdecydował się nie tylko powołać, ale i utrzymywać bibliotekę, i tak jest do dzisiaj. MBP jest samorządową instytucją kultury, która organizuje i zapewnia mieszkańcom miasta i regionu dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej i światowej. Zaspokaja potrzeby czytelnicze, edukacyjne, informacyjne i kulturalne społeczeństwa.

 

Osiem lat temu, po generalnym remoncie, siedlecka Książnica stała się jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Czy MBP nadal zaspokaja potrzeby i oczekiwania korzystających z obiektu?

Jesteśmy placówką spełniającą standardy biblioteki XXI wieku, nowoczesną, w pełni skomputeryzowaną, przyjazną, dostępną dla osób niepełnosprawnych, zapewniającą profesjonalną obsługę i komfort użytkownikom korzystającym z naszych usług. Oferuje 111 miejsc w 9 czytelniach, w tym 60 miejsc w Bibliotece Głównej, 36 stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do internetu (17 w Czytelni Internetowej). Dużym udogodnieniem dla czytelników są: elektroniczne katalogi, dostępne także w internecie, elektroniczne Karty Biblioteczne, które znacznie usprawniają proces wypożyczania oraz możliwość zamawiania książek przez internet. Od kilku lat w ofercie usługowej MBP jest bezpłatny dostęp do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA, e-booków, e-kursów językowych i specjalistycznych, a także Wypożyczalnia Czytaków tj. odtwarzaczy cyfrowych książek mówionych z 2 tys. książek cyfrowych oraz Newsletter biblioteczny.

 

Proszę w kilku zdaniach opisać zasoby MBP.

            Biblioteka oferuje czytelnikom jeden z największych w mieście i regionie zbiorów, liczące 336 tys. jednostek inwentarzowych, w tym 308 tys. książek (literatura beletrystyczna, popularnonaukowa oraz książki dla dzieci i młodzieży) oraz 28 tys. zbiorów specjalnych - głównie audiobooków (ponad 5 tys. tytułów), wydawnictw multimedialnych, muzycznych, mikrofilmów. Szczyci się regionaliami, z których najstarsze, najcenniejsze zostały zdigitalizowane.

 

Księgozbiory bibliotek muszą być stale uzupełnianie o nowości. Ile pieniędzy w tym roku miała MBP na ich zakup? Co kupowaliście? 

            W 2019 roku Biblioteka Miejska w Siedlcach zakupiła 5419 nowości wydawniczych (książki i zbiory specjalne) za kwotę 128 570 zł . Środki na zakup nowości pochodzą z Samorządu Miasta Siedlce (60 tys. zł), Starostwa Powiatowego w ramach wykonywania zadań biblioteki powiatowej na obszarze powiatu siedleckiego (30 tys. zł), a 38 570 zł pozyskaliśmy z MKiDN w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. A co kupowaliśmy? Najwięcej literatury beletrystycznej, bo ona cieszy się największym zainteresowaniem naszych czytelników, a następnie literaturę popularnonaukową i naukową i książki dla dzieci i młodzieży. Ważne miejsce w naszych zakupach zajmują książki, laureatów i autorów nominowanych do prestiżowych nagród literackich.

 

Kto korzysta z oferty MBP? Jaki jest przekrój socjologiczny czytelników?

            Z oferty Siedleckiej Książnicy korzystają głównie mieszkańcy Siedlec (ok 78%), mieszkańcy powiatu siedleckiego (ok 17%) oraz osoby czasowo związane z naszym miastem (np. studenci). Największą grupę użytkowników MBP stanowią osoby pracujące (41 %), następnie osoby uczące się (36%) oraz niezatrudnieni – emeryci, renciści, bezrobotni (23%).

 

Czytelnicze mody się zmieniają co kilka lat. Jakiego rodzaju książki i których autorów najczęściej wypożyczają obecnie odwiedzający MBP?

            Nasi czytelnicy mają różnorodne zainteresowania, co przekłada się na wypożyczane przez nich książki. Mamy miłośników kryminałów, fantastyki, literatury obyczajowej, czy też literatury faktu. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju poradniki, ale także biografie, reportaże, książki podróżnicze. Od kilku lat zauważamy duże zainteresowanie polską literaturą. Aktualnie do najbardziej poczytnych autorów należą: Olga Tokarczuk, Remigiusz Mróz, Blanka Lipińska, Ałbena Grabowska, Katarzyna Bonda, Joanna Jax, Katarzyna Michalak, Magdalena Witkiewicz, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz, Mariusz Szczygieł. Minęła moda na książki, które jeszcze niedawno cieszyły się ogromną popularnością np. „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, czy trylogia Millenium.

 

Czy odczuliście wzmożone zainteresowanie książkami Olgi Tokarczuk po przyznaniu tej pisarce literackiej Nagrody Nobla?

            Zdecydowanie tak. Nagrody literackie są kołem napędowym dla czytelnictwa, a literacki Nobel w szczególności. Mamy 16 tytułów (97 egzemplarzy) książek polskiej noblistki Olgi Tokarczuk i wszystkie są wypożyczone. Dodam jeszcze, że na „Księgi Jakubowe” i „Biegunów” czeka w kolejce po kilkunastu czytelników.

 

Badania wskazują, że na tle mieszkańców państw Europy Zachodniej Polacy czytają mało książek, a jak wypadają siedlczanie na tle czytelnictwa w kraju?

            Siedlce, z pewnością są miastem rozczytanym. MBP od lat osiąga wysokie wskaźniki czytelnictwa, znacznie wyższe od średnich wskaźników w kraju. W 2018 roku wskaźnik czytelników na 100 mieszkańców miasta wyniósł 21,5 i był o 5,8 wyższy od średniej krajowej. Natomiast wskaźnik wypożyczeń zbiorów na 100 mieszkańców miasta wyniósł 428 i był o 144 wyższy od średniej krajowej. Na 1 czytelnika MBP przypadało 19,9 wypożyczeń zbiorów bibliotecznych. Myślę, że te wskaźniki są najlepszą miarą atrakcyjności naszej biblioteki.

 

Wybiegnijmy w przyszłość. Jacek Dukaj w 2015 roku wydał pierwszą w Polsce książkę  „Starość aksolotla” tylko w formie e-booku a w wydanej w maju  książce „Po piśmie” - podobnie jak amerykański krytyk kultury Nicolas Carr - wieszczy, że komputer, sieć, media społecznościowe zmienią sposób czytania literatury. Rozwój technologii sprawi, że rola pisma będzie spadać. Czy zdaniem pani, starszego kustosza MBP, rzeczywiście zanosi się na odejście od czytania drukowanych książek?

            Na razie Gutenberg ma się dobrze… Książki drukowane stanowią gros zbiorów MBP i to one cieszą się największym zainteresowaniem naszych użytkowników. Jednak zmieniająca się rzeczywistość wymaga nie tylko dostosowania się do niej, ale i myślenia o przyszłości. Zmienia się wizerunek współczesnych bibliotek, czego najlepszym przykładem jest Siedlecka Książnica. Także zawód bibliotekarza i jego przyszłość jest nieodłącznie związana z powstaniem społeczeństwa informacyjnego. Współczesny bibliotekarz musi występować w różnych rolach, być fachowym przewodnikiem po zbiorach i usługach, ale i doradcą, badaczem, menadżerem, wychowawcą i …uczniem.

 

Rozmawiał Sławomir Kindziuk  

 

Życie Siedleckie z 6 grudnia 2019 r., s. 3.

 

Fot. Jarosław Kurzawa

Wypożyczalnia Acedemica w siedleckiej Książnicy

Książki12 marca 2021, 22:31
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza do bezpłatnego korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA. Ta innowacyjna wypożyczalnia udostępnia zasoby ...

Wrzutnia biblioteczna w Siedlcach

Książki31 stycznia 2021, 20:04
         Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach 26 stycznia uruchomiła wrzutnię biblioteczną – urządzenie do samoobsługowego, bezkontaktowego, c...

Świąteczna abolicja w bibliotece

Książki17 grudnia 2020, 13:48
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach ogłasza Świąteczną Abolicję. Do 31 grudnia 2020 r. w placówkach MBP nie będą pobierane regulaminow...

Mikołajki z Renatą Piątkowską

Książki04 grudnia 2020, 09:07
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza dzieci na transmitowane na żywo 8 grudnia 2020 roku o godz. 10.00 na profilu MBP na ...

Książka mówiona na telefon

Książki30 listopada 2020, 11:55
Na trudny czas pandemii Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach uruchamia usługę „Książka mówiona na telefon”, czyli bezpłatne dostarczanie książek mówion...