Dzisiaj jest Środa, 16 października, godzina: 12:24

Książki

Joanna Zielińska. Gromadzimy wszystkie książki o Siedlcach

Książki19 kwietnia 2019, 20:00

W ostatnich dwóch latach ukazało się kilkanaście nowych książek o Siedlcach. W czytelni MBP można przejrzeć wcześniejsze publikacje książkowe oraz komplety prasy regionalnej i lokalnej. Gromadzone są również wszelkie dokumenty życia społecznego i  politycznego: plakaty, zaproszenia, zdjęcia, jednodniówki. Najstarsza i najcenniejsza część zbiorów została  zdigitalizowana - mówi w wywiadzie Joanna Zielińska, kierownik Czytelni Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach .

 

Jakie nowe interesujące książki o Siedlcach ukazały się ostatnio, a które można w czytelni przeczytać?

W ostatnich dwóch latach ukazało się wiele publikacji. Większość z nich wydano z okazji niedawnych jubileuszy: 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 200-lecia powstania Diecezji Podlaskiej i 100-lecia powołania Muzeum Diecezjalnego, 50-lecia powojennej działalności Muzeum Regionalnego. Pojawiły się również książki o sztuce, pamiętniki oraz kilka monografii parafii i miejscowości z regionu siedleckiego. Lista tytułów jest długa. Autorami książek o historii Siedlec są m.in. Sławomir Kordaczuk, Rafał Dmowski, Jarosław Cabaj, Rafał Roguski, Artur Rogalski, Artur Ziontek, Andrzej Prządka, Zbigniew Todorski, Zofia Chyra-Rolicz, Maryla Fałdowska; o historii diecezji - Rafał Dmowski, ks. Edward Jarmoch i ks. Sławomir Bylina, o sztuce - Halina Budziszewska, o El Greco - Katarzyna J. Kowalska i ks. Robert Mirończuk. Swoje wspomnienia wydali Robert Rogalski i Witalis Skorupka. Ukazał się też pamiętnik Feliksa Kalińskiego w opracowaniu Edwarda Kopówki.  Warto też odnotować, że w ostatnim okresie coraz większą popularnością cieszą się historyczne komiksy i gry, np. „Miasteczko” (dot. Siedlec) czy „VI wieków historii – Zbuczyn”. Cennym wydawnictwem jest też wydana z informatorem, płyta CD, która prezentuje brzmienie siedleckich organów, zarówno instrumentów historycznych (organy Wagnera, organy siedleckich kościołów i kaplicy Ogińskiej), jak i tych najnowszych z sal koncertowych.

 

MBP jest nie tylko klasyczną biblioteką. Kilka lat temu była współwydawcą drugiej części historii miasta spisanej przez Antoniego Wintera: „Siedlce 1918-1939”. Jakie inne książki jeszcze wydała siedlecka Książnica?

Od 2001 roku wydajemy co roku „Bibliografię Siedlec i powiatu siedleckiego”. Ostatnia z tej serii publikacja dokumentuje wszystko co ukazało się o Siedlcach i powiecie w 2017 roku. W poprzednich latach wydaliśmy książkę Elżbiety Podniesińskiej „Żeromski, Siedlce … i róże”, Andrzeja Prządki „Święty Stanisław. Biskup, męczennik, patron Siedlec”, Jadwigi Madziar „El Greco - Przystanek Siedlce”, kilka zbiorów poezji siedleckiego poety Eugeniusza Kasjanowicza, wcześniej wspomnienia Tadeusza Chróścielewskiego.   

 

Co można znaleźć w czytelni? Jak bogate są jej zbiory?

Powstała w 1919 roku w Siedlcach Biblioteka Miejska od razu zaczęła gromadzić wszystko co ukazało się o Siedlcach, ale jej zbiory spłonęły w 1944 roku, w tym cenne zbiory publikacji sięgających XVIII wieku, które były spuścizną jeszcze po siedleckich gimnazjach z czasów zaborów.  Po 1945 roku MBP odzyskała wiele starych publikacji, m.in. „Pamiatnają Kniżkę Sydlieckoj Guberni”, opracowanie Kaszinskiego „Gorod Sydlec” z opisem miasta z 1912 r., „Księgę Pamiątkową Siedlczan”, przedwojenne publikacje  Józefa Mikulskiego, Tadeusza Moniewskiego, Anny Kuć-Staniszewskiej i Antoniego Wintera, część prasy i dokumentów życia społecznego: mapy, pocztówki oraz niewielki zbiór zdjęć Gancwola-Ganiewskiego. W księgozbiorze zgromadzonym po II wojnie światowej znajdziemy też wszelkie książki traktujące o Siedlcach i regionie wydane po 1945 roku, zbiory prasy lokalnej, zbiory dokumentów życia społecznego. Najstarsza i najcenniejsza część zbiorów MBP została zdigitalizowana i jest dostępna on-line na stronie internetowej MBP.

 

Jaki jest zakres terytorialny zbiorów? Czy tylko dotyczą Siedlec?

Gromadzimy wszelkie publikacje związane terytorialnie i tematycznie z terenem obejmującym w przybliżeniu obszar istniejącego w latach 1975-1999 województwa siedleckiego, gdy nasza Książnica pełniła rolę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a więc także z terenów obecnych powiatów mińskiego, sokołowskiego, węgrowskiego, łosickiego, łukowskiego i garwolińskiego. To - jak niektórzy określają - trudne pogranicze Wschodniego Mazowsza i Południowego Podlasia. Muszę pokreślić, że na tym terenie ukazuje się coraz więcej roczników i kwartalników z wartościowymi artykułami oraz monografii, które powstają dzięki zaangażowaniu historyków - regionalistów badających dzieje swoich „małych ojczyzn”. Ukazują się m.in. roczniki opisujące dzieje Sarnak, Międzyrzeca Podlaskiego, Stanisławowa, Mińska Mazowieckiego, Kałuszyna, Sokołowa Podlaskiego, Liwa i ich okolic. Zdecydowaną większość z nich mamy w zbiorach czytelni.

 

Kto korzysta z czytelni? Jaki jest statystyczny obraz osób odwiedzających czytelnię?

Trudno odpowiedzieć jednym zdaniem. Odwiedzają nas praktycznie osoby z wszystkich grup wiekowych i społecznych, ale każdy ma inne potrzeby i czego innego szuka. Przychodzi młodzież szkół średnich, a nawet uczniowie starszych klas szkół podstawowych, którzy przygotowują prezentacje na lekcje. Odwiedzają nas dziennikarze, historycy, którzy szukają źródeł do swoich publikacji nt. historii i współczesnych zagadnień z życia regionu. Pracownicy naukowi, doktoranci, magistranci, licencjaci. Dużo osób czyta gromadzoną u nas prasę regionalną. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się kwartalnik „Kraina Bugu”, ale popularne są wszystkie lokalne gazety wydawane w Siedlcach oraz okolicznych powiatach i gminach.   

 

Czego najczęściej szukają?

Częściowo już odpowiedziałam. Wiele osób odwiedzających czytelnię poszukuje tekstów z wszelkimi informacjami o Siedlcach i regionie, które wzbogaciłyby spisywane wspomnienia, przygotowywane monografie, artykuły naukowe i prezentacje. Bywają u nas genealodzy odtwarzający historię rodzin związanych z miastem i okolicami. Wielu szuka źródeł od podstaw, ale niektórzy przychodzą tutaj, by tylko zweryfikować już zgromadzone fakty.

 

Które z okresów w dziejach miasta są najlepiej opracowane, a które najsłabiej? Czy są jeszcze „białe plamy” w opisie historii Siedlec?

Wcześniej ukazywało się dużo publikacji o tematyce związanej z wojskowością i życiem politycznym Siedlec, ostatnio pojawia się więcej książek ukazujących życie społeczne miasta. Siedlczanie chętnie też przeglądają wydawnictwa bogato ilustrowane, przybliżające dawny wygląd miasta. Większość szkół przy okazji swoich jubileuszy stara się przygotować swoją monografię.

 

Zna Pani doskonale zbiory czytelni, ale o jakiej brakuje książki o Siedlcach,  a którą chętnie Pani przeczytałaby?

Czekam i chętnie przeczytałabym nową syntezę dziejów Siedlec. Jest kilka publikacji pretendujących do tego miana, m.in. wydane przez uczelnię w 1996 i 2007 roku na jubileusze miasta oraz wiele innych opracowań poświęconych wybranym okresom lub dziedzinom życia miasta. Pojawiają się jednak wciąż nowe, przyczynkarskie artykuły naukowe oparte na solidnych badaniach, ze wskazaniem źródeł. Takim przykładem może być publikacja Kamili Woźnicy, która udokumentowała, że pierwsza wzmianka o Siedlcach w źródłach pisanych pochodzi z 1441 roku, a nie jak dotychczas sądzono w oparciu o publikacje Antoniego Wintera z 1448 roku. Dlatego dotychczasowe syntezy dziejów Siedlec wymagają już uzupełnienia. Biała Podlaska ma kilkutomową syntezę, w Mińsku Mazowieckim zabrano się do przygotowania monografii miasta obliczonej na sześć tomów, więc w Siedlcach też trzeba zacząć myśleć o takim wydawnictwie, a przecież proces wydania takiej monografii potrwa kilka lat. Czekam także na książki szerzej opisujące powojenny okres końca lat 40, czy ciekawie opowiedzianą, pełniejszą historię siedleckich Żydów do 1968 roku. Wciąż jest też mało biografii poświęconych życiu i pracy wybitnych siedlczan.   

 

 Kilka lat temu napisała Pani książkę „Niedziela w Siedlcach, czyli kilka magicznych miejsc”. Nad czym Pani teraz pracuje?

Teraz nie piszę, bo ostatnio skupiłam się na przygotowywaniu kolejnych wystaw z cyklu „Siedlce w zwierciadle czasu”, które można obejrzeć - do czego przy okazji zachęcam - w siedzibie naszej Biblioteki przy ul. Piłsudskiego 5. Aktualnie zapraszam na wystawę pt. „Siedleckie drogi do niepodległości”, która ukazuje życie miasta i jego mieszkańców w czasie pierwszej wojny światowej. A na naszej stronie internetowej mbp.siedlce.pl możemy obejrzeć poprzednio przygotowane wystawy. Polecam szczególnie prezentację pt. „Święto Miasta 1961”, z której czytelnicy dowiedzą się, jak przebiegały uroczystości jubileuszu 400-lecia nadania Siedlcom praw miejskich, który choć przypadał na rok 1947, w naszym mieście był obchodzony dopiero w roku 1961. Po wyjaśnienie tej zagadki, dlaczego tak się stało, zapraszam na naszą stronę internetową. A jeśli chodzi o publikację, to powiem tylko, że w maju ukaże się bardzo interesująca biografia znanej siedleckiej poetki Krystyny Chojeckiej, oparta na jej wspomnieniach, którą do druku przygotowała córka poetki - Renata Chojecka. Miałam okazję włożyć skromny wkład przy redakcji tej książki.   

 

Rozmawiał: Sławomir Kindziuk.

 

Życie Siedleckie z 12.04.2019 r.

 

 

 

Literacki Nobel. Wielokulturowa kraina Olgi Tokarczuk

Książki10 października 2019, 17:54
Polska pisarka Olga Tokarczuk z literackim Noblem za 2018 – ogłosiła 10 października przyznająca nagrodę Akademia Szwedzka. Przypominamy recenzję jednej z książek laureatki opublikowa...

Noc Bibliotek z przyprawami i książkami

Książki25 września 2019, 12:17
W sobotę 5 października 2019 roku w bibliotekach w całej Polsce odbędzie się V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach włączając się w ak...

Test na zbadanie pamięci na spotkaniu z autorką książki

Książki17 września 2019, 13:03
25 września o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach ul. J. Piłsudskiego 5 rozpocznie się spotkanie z Glorią Hide, autorką książki „Usypiając ojca”. Bohaterk...

Recenzja. On zmienił zmienił mu życie

Książki04 sierpnia 2019, 22:28
W Siedlcach każdego roku ukazuje się kilka tomików miejscowych poetów, natomiast nowości siedleckich autorów prozy pojawiają na lokalnym rynku księgarskim dużo rzadziej. ...

MBP. Wakacje z książką

Książki28 czerwca 2019, 21:21
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zachęca młodych czytelników do spędzenia wakacyjnej przerwy w  świecie książek  Szukanie skarbów, ukrytych w bibliotece, wypra...