Dzisiaj jest Piątek, 24 maja, godzina: 16:51

Kultura

Kwartet Smyczkowy Aleksandria: Lubimy muzykę baroku

Kultura03 marca 2019, 19:53

Połączyła nas wspólna pasja: muzyka poważna. Wszyscy lubimy szczególnie muzykę baroku. W Siedlcach jest liczne grono melomanów, którzy przychodzą na nasze koncerty. Najbliższy występ kwartetu Miejski Ośrodek Kultury zaplanował w kwietniu - mówią w wywiadzie  Piotr Grabowicz, Katarzyna Wasińska i Dariusz Rytel, członkowie siedleckiego Kwartetu Smyczkowego „Aleksandria”.

 

Po 10 latach koncertowania macie w Siedlcach liczne grono odbiorców muzyki klasycznej. Co zadecydowało, że staliście się rozpoznawalną marką?

Piotr Grabowicz: - Po pierwsze, jest to na pewno zasługa pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, którzy potrafili umiejętną promocją naszych koncertów zbudować nam stałe grono odbiorców muzyki klasycznej. Po drugie wiemy, że do wszystkich nie trafimy gdyż to specyficzny nurt muzyczny. Jednak układając programy naszych występów staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy, zaspokoić ich gusta i w ten sposób budować szerszą widownię.

Dariusz Rytel: - Jesteśmy stąd, znamy ludzi, którzy przychodzą na nasze koncerty i „pocztą pantoflową” informują innych o terminach naszych koncertów. Nie oddzielamy się od widowni. W trakcie koncertu i po nim rozmawiamy ze słuchaczami o muzyce, której chcą posłuchać w przyszłości na żywo. Poza tym nie ma w Siedlcach takiej drugiej formacji, a jest tu wielu melomanów ceniących muzykę poważną.

 

Jak doszło do powstania Kwartetu?

Piotr Grabowicz: - W 2008 roku dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Maciej Woszczyński zaprosił kilku nauczycieli związanych z Zespołem Szkół Muzycznych w Siedlcach i zasugerował utworzenie zespołu wykonującego muzykę klasyczną. Czworo z zaproszonych utworzyło pierwszy skład, przygotowaliśmy pierwszy program, potem były kolejne koncerty i ani obejrzeliśmy się, a gramy już ponad 10 lat. Występujemy też czasami poza ośrodkiem, ale MOK jest naszą bazą. Sala Biała, Sala Podlasie i plac przed fontanną to podstawowe miejsca naszych koncertów.

Katarzyna Wasińska: - Często występujemy w Sali Białej MOK, która jest mniejsza, bardziej kameralna. Przed pierwszym koncertem w Sali Podlasie, w której jest większa widownia wydawało się nam, że ludzie nie przyjdą i nie wypełnią sali, a przyszli, co sprawiło nam radość. Również plenerowe koncerty „Pod fontanną”  cieszą się dużą popularnością.

 

Kto zaproponował nazwę?

Piotr Grabowicz: - Też dyrektor Woszczyński. Początkowo byłem sceptyczny, ale później przekonałem się, że Kwartet Smyczkowy „Aleksandria” to odpowiednia dla nas nazwa i tak już zostało. Wiąże się z miastem, księżną Aleksandrą Ogińską, parkiem „Aleksandria” i dobrze służy promocji Siedlec.      

 

Skład jest stabilny, czy też zmienia się w zależności od programu, miejsca koncertu?

Piotr Grabowicz: - Praktyka zadecydowała, że od dłuższego czasu gramy w stałym składzie: ja – I skrzypce, Dariusz Rytel – II skrzypce, Katarzyna Wasińska – altówka i Edyta Koć – wiolonczela, której nie ma przy tej rozmowie ze względu na inne obowiązki. Wcześniej w kwartecie występowało kilka innych osób, ale miały inne zobowiązania, inne plany muzyczne.  

Dariusz Rytel: - Dobraliśmy się w ramach naturalnej selekcji. Tworzymy grupę koleżeńsko-przyjacielską o podobnych zainteresowaniach muzycznych. To co gramy, czerpiemy z tych samych źródeł.  

Katarzyna Wasińska: - Gram ze wspaniałymi muzykami. Kwartet pozwala nam na spełnianie się, realizację wspólnych projektów muzycznych. Każdy z nas ma też inne zadania, inne prace, ale chętnie spotykamy się nie tylko na próbach i na koncertach, ale także  towarzysko, np. w kawiarni, na dyskusjach o tym co zagramy w przyszłości.

 

Czy występujecie również w innych konfiguracjach, realizując projekty z innymi muzykami?

Piotr Grabowicz: - Za młodu grałem w wielu zespołach, równolegle w kilku, ale z czasem stało się to męczące. Od 15 lat jestem nauczycielem, bardzo lubię tę pracę. Teraz gra w Kwartecie w zupełności mi wystarcza, zresztą na więcej zajęć brakuje mam czasu. 

Dariusz Rytel: - Zdarza się, że przy różnych okazjach gramy w sali Zespołu Szkół Muzycznych w większych składach.

Katarzyna Wasińska: - Odpowiadamy na życzenia MOK, Niedawno zagraliśmy z grupą Macieja Turkowskiego Koncert Świąteczno-Noworoczny i z Pawłem Sulejem koncert z muzyką Astora  Piazzoli.

 

Jaki okres w muzyce poważnej preferujecie?

Piotr Grabowicz:  - Zdecydowanie barok, wszyscy lubimy muzykę baroku, ale staramy się układać program koncertu tak żeby zagrać także coś z innych okresów.

Dariusz Rytel: - Gramy też koncerty okolicznościowe i tematyczne, a czasami mieszankę „znane i lubiane”, plus coś nowego do poznania przez słuchaczy. Wciąż wielką popularnością cieszy się  muzyka filmowa. W ub. roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaliśmy koncert muzyki polskiej od średniowiecza po czasy współczesne. Wcześniej braliśmy udział w koncercie wspierającym inicjatywę stowarzyszenia BRAMA, dotyczącą odbudowy zabytkowej bramy - dzwonnicy w Siedlcach. Ponadto jesienią otrzymaliśmy zaproszenie i zagraliśmy w Janowie Podlaskim specjalny koncert z okazji 200-lecia Diecezji Siedleckiej.

Katarzyna Wasińska : - Bywa, że podczas spotkania przy kawie swobodnie rozmawiamy o przyszłych koncertach i każdy od siebie coś proponuje, dorzuca, a Piotr jako nasz kierownik artystyczny w końcu decyduje co zagramy. Komponuje z naszych propozycji pewną całość programową. Najpierw ustalamy program, a potem dobieramy tytuł koncertu. Czasami tytuł jest bardziej ogólny, jak „Zapach jesieni”, a czasami bardzo konkretny, np. „Boże Narodzenie w muzyce”.   

 

Trzymacie się klasycznej, sztywnej interpretacji utworów, czy też staracie się urozmaicić występy?

Katarzyna Wasińska: - Jest w nas zapał żeby zawsze zaprezentować coś oryginalnego. Staramy się nie naśladować innych. Ożywiamy koncerty strojami, opowieścią o muzyce klasycznej, po jednym z Koncertów Sylwestrowych był kieliszek szampana z publicznością.         

Piotr Grabowicz: - Generalnie siedlecka widownia lubi kameralną atmosferę naszych koncertów. Ludzie przychodzą, aby przy muzyce wyciszyć się i uspokoić, posłuchać dobrej muzyki i opowieści o niej, a to nas cieszy. 

 

Czy rejestrujecie swoje koncerty? Być może słuchacze kupiliby wasze płyty?

Piotr Grabowicz: - Jesteśmy na You Tube, na którym MOK umieścił kilka dłuższych fragmentów naszych koncertów. Jesteśmy także obecni w Galerii na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Nie myśleliśmy  dotychczas o nagrywaniu  płyty. Myślę, że przy nieustającym streamingu  muzyki w internecie, naszym słuchaczom to wystarczy.

Katarzyna Wasińska: - Fragment naszego koncertu zarejestrowano na niedawno wydanej płycie z okazji 200-lecia Diecezji Siedleckiej. Jest też płyta „Piosenka poetycka klasycznie’ ze wspólnego koncertu Kwartetu Smyczkowego „Aleksandria”  i Grupy Piosenki Poetyckiej MOK.     

Dariusz Rytel: - Generalnie nam zależy na bezpośrednim kontakcie ze słuchaczami podczas koncertów, a niekoniecznie na siedzeniu w studiach i nagrywaniu.

 

Kiedy Wasz najbliższy koncert w Siedlcach? Nad czym teraz pracujecie?   

Piotr Grabowicz: - Staramy się nie grać za często, ale i nie za rzadko. Tak, żeby nie zanudzić stałych słuchaczy, a zarazem nie odzwyczaić od wspólnych spotkań. Mieliśmy intensywną jesień i końcówkę roku, kiedy dużo graliśmy, więc teraz odpoczywamy. Dlatego poprosiliśmy w MOK o wstawienie nas z koncertem do ramówki ośrodka na kwiecień.

Dariusz Rytel: - Zagramy coś z baroku, być może utwory związane ze Świętami Wielkanocnymi?

Katarzyna Wasińska: - I dorzucimy prawdopodobnie  utwory Henryka Wieniawskiego, którego muzyka cieszy się dobrym odbiorem i lubią ją siedleccy słuchacze.

 

Rozmawiał: Sławomir Kindziuk.

Fot. Archiwum Kwartetu „Aleksandria”

Wiesław Miadziółko: Gramy przeboje, który słucha świat

Kultura12 maja 2019, 10:55
Jesteśmy obecni na siedleckiej scenie już 35 lat. Zaczynaliśmy w klubie studenckim Limes, teraz gramy na własny rachunek. Mamy własne utwory instrumentalne, ale publiczność najchętn...

Wystawa fotografii Włodka Pawłowa

Kultura08 maja 2019, 10:56
            Do 24 maja w Galerii Fotografii Fokus Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach można obejrzeć wystawę fotografii Włodka Pawłow...

Maciej Czapski: Teatr Es to znana marka

Kultura13 kwietnia 2019, 20:32
Jak to jest być aktorem w Siedlcach, czy nie żal że stąd jednak daleko do agencji aktorskich i planów filmowych, a także o repertuarze Teatru Es, konfrontacji ze spektaklami wys...

Spektakl The Room na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce CKiS

Kultura11 kwietnia 2019, 21:25
W sobotę 13 kwietnia o godz. 19 na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce Centrum Kultury i Sztuki ponownie zostanie wystawiony spektakl taneczny „The Room”. Reżyserami produkcji są...

Marlena Uziębło: Wokalistka w stylu retro

Kultura27 marca 2019, 18:20
O zauroczeniu piosenkami Marleny Dietrich, Hanki Ordonówny, Marilyn Monroe, Edith Piaf i innych gwiazd,  stylem życia w latach trzydziestych XX wieku oraz językiem niemieckim - opowia...