Dzisiaj jest Poniedziałek, 17 czerwca, godzina: 04:32

Miasto

Henryk Brodowski: Gmina wokół miasta

Miasto27 marca 2019, 18:05

O zarządzaniu gminą Siedlce przy współpracy z radnymi, gwałtownej rozbudowie podsiedleckich wsi wokół miasta, budowie parku handlowego w Białkach oraz autostrady, protestach przeciwko powstawaniu kolejnych kurników i chlewni – mówi w wywiadzie wójt Gminy Siedlce dr Henryk Brodowski.

 

Rządzi Pan gminą Siedlce od ponad czterech lat. Druga kadencja  będzie łatwiejsza czy trudniejsza?

- Dla doświadczonego samorządowca, a za takiego po latach pracy się uważam, każda kolejna kadencja jest łatwa i przewidywalna. Przez ostatnie cztery lata poznałem wszystkie trudne i łatwe problemy, które są do rozwiązania w gminie. Łatwe rozwiązujemy  w miarę szybko, trudniejsze wymagają zastosowania odpowiednich procedur, ale też są do rozwiązania ku pożytkowi mieszkańców gminy. 

 

Większość w Radzie Gminy mają radni powiązani z Prawem i Sprawiedliwością, a Pana popiera mniejszość. Na sesjach będzie na ostro czy współpraca dla dobra gminy?

- W poprzedniej kadencji miałem poparcie pięciu radnych, a tej kadencji mam za sobą siedmiu radnych na 15 zasiadających. W poprzednich latach przy uchwalaniu budżetu przeciw głosował jeden lub dwóch radnych, natomiast budżet na ten rok został uchwalony jednogłośnie. To pokazuje, że jest lepiej niż było, a w najważniejszych sprawach dla gminy radni pokazują, że można współpracować. Uważam, że obowiązkiem wszystkich radnych jest praca na rzecz mieszkańców i dbanie o budżet, żeby co roku był większy. Radnych nie dzielę na koalicję i opozycję.  

 

Pod koniec lutego jedna z firm chciała zakopać w starej żwirowni koło Opola Nowego odpady komunalne. To pierwszy tego typu przypadek w gminie?

-Tak, wcześniej czegoś takiego nie było. 28 lutego br. wieczorem, po telefonie od sołtysa, pojechaliśmy tam i zastaliśmy pięć TIR-ów z odpadami komunalnymi. Kiedy wracaliśmy, z lasu wyłonił się bus z kierowcami. Chcieli nas zatrzymać, ale nie daliśmy się wyminąć i dojechali za nami do remizy OSP. Stamtąd wezwałem policję. Przyjechali w dwa radiowozy i ich wylegitymowali. Następnego dnia na miejscu był prokurator i służby ochrony środowiska. Jest śledztwo w tej sprawie. Myślę, że firma ta już nie wróci do Opola Nowego, a to co już tam wyrzuciła i przysypała piaskiem, musi wszystko zabrać.   

 

W lutym rozpoczęły się przygotowania placu do budowy w Białkach przy obwodnicy dużej galerii. Co to będzie i jakie korzyści będzie miała gmina?

- Na 14 hektarach powstaną hale Parku Handlowego Białki oraz parking na trzy tysiące samochodów. Park powstanie w ciągu kilkunastu miesięcy. Ze względu na lokalizację przy przyszłej autostradzie spodziewam się dużego zainteresowania stoiskami. Według symulacji gmina będzie otrzymywać z tego tytułu od firmy z kapitałem polskim około 3 mln zł podatków rocznie. To byłby duży zastrzyk dla naszego budżetu. Pieniądze te przeznaczymy na rozwój gminy. 

 

Mieszkańców gminy nurtuje przebieg autostrady A 2, która dotrze do Siedlec za kilka lat.  Zgłaszał Pan w tej sprawie w ich imieniu własne propozycje. Jakie? 

-  Staraliśmy się jak najlepiej zabezpieczyć interesy mieszkańców gminy i to się udało. Chcieliśmy żeby na etapie projektowania trasa autostrady została tak wytyczona, by zminimalizować straty mieszkańców. Tylko jedno gospodarstwo trzeba wyburzyć. Druga kwestia to drogi serwisowe wzdłuż autostrady, które będą decydowały przez wiele lat o ruchu lokalnym. Uzgodniliśmy z GDDKiA, że będą po obu stronach o szerokości nie mniejszej niż 5 metrów, z możliwością wyjazdu z nich na drogi powiatowe i wojewódzkie. Po ich wybudowaniu zostaną przekazane gminie. Chodzi tu o wygodę mieszkańców gminy. Wszystkie sprawy związane ze zjazdami z dróg serwisowanych na posesje ich właściciele będą mogli wtedy załatwić w Urzędzie Gminy w Siedlcach, bez konieczności uciążliwych wyjazdów do GDDKiA w Warszawie.

 

W wielu gminach mieszkańcy nie chcą kolejnych kurników i chlewni. W gminie Siedlce też tak jest?

Systematycznie pojawiają się protesty mieszkańców przeciwko budowie kolejnych kurników. Nie unikniemy tego, ale staramy się rozwiązać problem z korzyścią dla obu stron. Kwestia budowy kurnika w Strzale została już załatwiona. Mam wniosek z Pruszynka, ale jest protest. W Rakowcu właściciel chce rozbudować na większy i też ludzie się buntują. Na terenie gminy jest około 30 kurników, ale mam też doświadczenie i dam radę pogodzić i zabezpieczyć interesy mieszkańców oraz rolników zainteresowanych inwestycjami. Dzwonią do mnie wójtowie z Polski i pytają jak to załatwiam, że nie ma zbyt wielkich awantur. Odpowiadam, żeby trzeba iść do ludzi i rozmawiać, a od inwestorów wymagać nowoczesnych rozwiązań technologicznych, niwelujących uciążliwości dla mieszkańców wsi wynikające z dużej produkcji.       

 

Czy pomysł włączenia najbliższych wsi w granice miasta Siedlce już upadł? Jakie jest Pana zdanie na ten temat?

Jestem już po rozmowie z prezydentem Siedlec Andrzejem Sitnikiem, który zapewnił, że nie będzie  wnioskował o powiększanie terytorium miasta o okoliczne wsie. I ja, i pan prezydent zadeklarowaliśmy współpracę w interesie rozwoju miasta i gminy z korzyścią dla ich mieszkańców. Porozumiemy się nawet w najtrudniejszych sprawach, a powiększanie miasta kosztem wsi w najbliższych latach jest niepotrzebne.  

 

Mieszkańcy miasta od lat budują domy w podsiedleckich wsiach. Które zyskują najwięcej mieszkańców? 

Co roku gmina powiększa się o około 500 mieszkańców. Nie zatrzymamy tego zjawiska. Wokół wszystkich dużych miast wsie się rozbudowują. Teraz w naszej gminie najbardziej rozwijają się wsie Żelków Kolonia i Stok Lacki Folwark. Natomiast z wyjątkiem wsi Osiny w każdej z pozostałych przybywa każdego roku po kilka nowych domów i tym samym mieszkańców. 

 

Jakie są najważniejsze trzy zadania dla gminy w tej kadencji samorządu?

- Wymienię budowę wielofunkcyjnego boiska przy Zespole Oświatowym w Stoku Lackim (już po przetargu i podpisaniu umowy), budowę przedszkola na 200 dzieci w Stoku Lackim oraz dokończenie rozbudowy szkoły w Iganiach Nowych, a jako czwarte ważne zadanie dodam systematyczną budowę chodników i dróg na terenie gminy. W 2019 roku gmina przeznaczy na inwestycje około 20 mln zł i mam nadzieję, że będą przynajmniej na tym poziomie w następnych budżetach.

 

Gmina Siedlce to taki obwarzanek wokół miasta. To jeszcze gmina rolnicza, czy już sypialnia miasta Siedlce z zapleczem usługowym i małym przemysłem?

- Gmina Siedlce wyraźnie rozwija się w kierunku stania się sypialnią Siedlec z wszelkiego rodzaju usługami świadczonymi przez podmioty gospodarcze. Rozwija się również produkcja  warzyw i innych ziemiopłodów, które producenci będą mogli sprzedawać w powstającym Parku Handlowym w Białkach. W bardziej oddalonych od miasta wsiach jest jeszcze sporo klasycznych małych gospodarstw rolnych, ale wielu ambitnych rolników, także młodych wiekiem, idzie w kierunku przemysłowej produkcji rolnej, którzy powiększają powierzchnię swoich gospodarstw, albo budują zakłady przetwórcze. Taka tendencja jest wszędzie w gminach otaczających większe miasta i gmina Siedlce nie różni się od nich.

 

Rozmawiał: Sławomir Kindziuk.

 

Życie Siedleckie z 15.03.2019 r.

 

Wiesław Augustyniak. Zjednoczeni w miłości do koni

Miasto10 czerwca 2019, 13:19
Przez Akademicki Klub Jeździecki Horpluch przewinęło się kilkuset siedleckich studentów, ale teraz nie ma chętnych do działalności. Bardziej aktywny jest Szkolny Klub Jeździe...

Koncert O Polsce w rytmie rocka

Miasto04 czerwca 2019, 12:03
WE wtorek 4 czerwca, w 30. rocznicę  pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu, o godz. 19 na Placu gen. Sikorskiego w Siedlcach rozpocznie się k...

Robert Chojecki: Będzie trochę sporów

Miasto28 maja 2019, 11:22
O zmianie barw politycznych, sytuacji w Radzie Miasta, współpracy radnych z prezydentem, propozycji ustawienia butelkomatów i projekcie organizacji i finansowania siedleckieg...

W sobotę Noc Muzeów. Biżuteria pod Jackiem

Miasto16 maja 2019, 12:39
W sobotę 18 maja muzea w całym kraju zapraszają na doroczną „Noc Muzeów”.  W Siedlcach ciekawy program imprez przygotowało m.in. Muzeum Regionalne przy ul. Piłsudskieg...

XII Siedlecki Jarmark św. Stanisława

Miasto08 maja 2019, 10:42
W piątek i sobotę 10-11 maja władze samorządowe Siedlec zapraszają mieszkańców na XII Siedlecki Jarmark św. Stanisława pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Siedlce i Biskupa Si...