Dzisiaj jest Poniedziałek, 28 września, godzina: 00:51

Miasto

Krzysztof Chaberski. Mamy inne wizje

Miasto15 lutego 2020, 19:53

Było kilka spięć między nami: olbrzymi wzrost opłaty za segregację śmieci, czynsze w mieszkaniach komunalnych i STBS, o finansowanie sportu, dywidendy ze spółek miejskich, itd. Mieliśmy inne pomysły jak rozwiązać te problemy - o braku wspópracy z prezydentem miasta i radnymi Klubu Bezpartyjne Siedlce mówi w wywiadzie Krzysztof Chaberski, przewodniczący siedleckiej Platformy Obywatelskiej, miejski radny, wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

 

Dlaczego załamała się współpraca radnych Platformy z prezydentem miasta Andrzeja Sitnika, którego poparliście ponad rok temu w drugiej turze wyborów?

- Poparliśmy wtedy Andrzeja Sitnika bezwarunkowo, bo zależało nam na głębokich zmianach. Przyczyniliśmy się do jego wygranej. Uważaliśmy, że prezydent i radni z Bezpartyjnych Siedlec będą naszymi koalicjantami. Mieliśmy przecież podobne programy, które nie sprowadzały się tylko do odrzucenia sposobu zarządzania miastem reprezentowanego przez prezydenta Kudelskiego i radnych z PiS. Chcieliśmy dobrych zmian, ale po kilku miesiącach zawiedliśmy się na prezydencie Sitniku.       

 

Skąd ten zawód?

Niestety czas pokazał, że prezydent Sitnik nie wzniósł się ponad własne ambicje. Nie był zainteresowany budowaniem koalicji w radzie, która reprezentowałaby większość mieszkańców. Chyba uznał, że my, radni będziemy z huraoptymizmem popierać wszystkie  jego pomysły w głosowaniach na sesjach. Pierwszy rok kadencji rady pokazał, że prezydent  nie ma planu i wizji rozwoju miasta na najbliższe lata. Ograniczył się do oszczędzania na wydatkach budżetowych i bieżącego administrowania miastem.

 

To źle, że zabrał się za niwelowanie wysokiego zadłużenia miasta?

To oczywiste, że i my też chcemy to robić. Jednak skala poczynań prezydenta w tym zakresie nie powala. Przy ok. 550-milionowym budżecie Siedlec na ten rok spłacimy tylko ok. 10 mln zł zaciągniętych kredytów, a mamy przecież do spłacenia ok. pół miliarda zł. Poza tym nie można wszystkiego zwalać na zadłużenie miasta. Po roku rządów prezydenta Sitnika wyraźnie widać, że ta rola go niestety przerasta. Król okazał się nagi.

 

O co poszło w szczegółach?   

Było kilka spięć między nami: olbrzymi wzrost opłaty za segregację śmieci, czynsze w mieszkaniach komunalnych i STBS, o finansowanie sportu, dywidendy ze spółek miejskich, itd. Mieliśmy inne pomysły jak rozwiązać te problemy. I tak np. w sprawie opłat za segregowanie śmieci i finansowania sportu częściowo je przeforsowaliśmy, z wielkim trudem zmuszając prezydenta do ustępstw. Ograniczyliśmy podwyżki do niezbędnego minimum i staramy się zwiększyć wydatki na sport.

 

A spór o stanowiska dla osób z Platformy? Czy był?

Być może taką opinię ma pan prezydent. I nie dziwne wtedy, że obraz tego jest wyolbrzymiony. A to przecież oczywiste, że jeśli mielibyśmy ponosić odpowiedzialność za zarządzanie miastem, to osoby związane z Platformą musiałyby znaleźć się także we władzach miasta. Nie da się popierać i nie mieć realnego wpływu na przyszłość Siedlec. Było dużo mówione o apolityczności i kompetencjach, a tu proszę stanowiska wiceprezydenta i we władzach instytucji i spółek miejskich dostali jego zaufani współpracownicy.

 

Skoro krytykujecie sposób sprawowania urzędu prezydenta przez Andrzeja Sitnika to jakiego prezydenta Siedlec oczekujecie?

Uważamy, ze prezydent miasta musi być prezydentem - menedżerem, który dobiera właściwych współpracowników i deleguje swoje uprawnienia. Chcemy prezydenta, który stworzy odpowiednik rządu w mikro skali, w którym będą ludzie z wizją rozwoju miasta, pomysłami na rozwiązywanie problemów w krótszej i dalszej perspektywie. Nie chcemy natomiast prezydenta, który wszystko wie najlepiej, wszystko będzie sam robił i firmował, a współpracownicy będą wyłącznie wykonawcami jego poleceń. Prezydent musi być obecny w krajowym i regionalnym środowisku samorządowców, bywać u polityków. Musi być prezydentem zabiegającym o wsparcie dla Siedlec i o środki finansowe z zewnątrz, bo jest wiele możliwości, a czegoś takiego w działaniach prezydenta nie ma.

 

Co radni Platformy Obywatelskiej mogą zaoferować prezydentowi żeby była współpraca między wami?

Poparliśmy Andrzeja Sitnika w II turze wyborów, byliśmy otwarci na współpracę i gotowi żeby rozwiązywać problemy miasta. Byliśmy skłonni utworzyć koalicję Bezpartyjne Siedlce - Platforma Obywatelska i wnieść do mniej m.in. pomysły i projekty kompetentnych osób nie tylko z naszego środowiska, a także kontakty, dzięki którym dobrze układałaby się współpraca np. z Sejmikiem Województwa Mazowieckiego. Ze względu na przyszłość miasta zależało nam na współpracy. Odzewu ze strony prezydenta Andrzeja Sitnika było jednak brak. Na siłę pchać się nie będziemy. Najwidoczniej pan Sitnik woli rządzić sam, narzekać, że nic nie można zrobić i zwalać tylko winę na poprzedników i zadłużenie miasta. A przez to Siedlce nie wykorzystują teraz swoich szans na rozwój.

 

Jakich?

Choćby wynikających ze znakomitego położenia geograficznego miasta blisko Warszawy przy przy międzynarodowej trasie kolejowej Berlin – Moskwa oraz przy autostradzie A2, która za kilka lat dotrze do Siedlec i niedaleko będzie krzyżować się z budowaną etapami drogą międzynarodową Via Carpatia Nie ma propozycji, ani żadnych aktywnych działań, jak wykorzystać to znakomite położenie miasta, by zainteresować potencjalnych inwestorów. Dobrym przykładem jak to robić może być gmina Siedlce i powstające pod Białkami centrum handlowe, które da gminie co roku wysokie wpływy z podatków. Miasto też ma dobre tereny pod podobne i pod przemysłowe inwestycje. Także we współpracy z gminą. Powinniśmy stać się przemysłowo-logistycznym centrum dla Warszawy i Mazowsza. Ale żeby tego dokonać, trzeba o to zabiegać właśnie teraz. Za kilka lat będzie już za późno. Inni samorządy nie będą czekać.          

    

Czego oczekują członkowie PO w Siedlcach po niedawnym wyborze Borysa Budki na szefa  partii?

Jesteśmy pełni entuzjazmu, bo szykuje się całkiem nowa ekipa na czele partii. Borys Budka chce by wiceprzewodniczącymi naszej partii zostali Rafał Trzaskowski i Agnieszka Pomaska. To dobry wybór, bo są kojarzeni z młodością i świeżym spojrzeniem na sprawy Polski. Nowy przewodniczący zdynamizuje działania w skali kraju i w środowiskach lokalnych. Zapewne znajdzie też miejsce dla Grzegorza Schetyny i wykorzysta jego polityczne doświadczenie. W Siedlcach ponad 80 proc. członków Platformy zagłosowało na Borysa Budkę. Nasza organizacja rusza teraz dynamicznie do przodu i odpowie na oczekiwania wyborców, którzy mają dość ostatnich 4 lat bałaganu i niekompetencji.   

 

Nie ma jeszcze terminu, ale w maju odbędą się wybory prezydenta RP. Co z kampanią w Siedlcach na rzecz kandydatki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej?

Niebawem Platforma powoła we wszystkich powiatach sztaby wyborcze. Stanie się to oficjalnie zaraz po ogłoszeniu terminu wyborów. Platforma w Siedlcach i w powiecie z całych sił zaangażuje się w pracę na rzecz jej wyboru. Małgorzata Kidawa-Błońska to najlepsza kandydatka na prezydenta RP, ujmująca i ciepła w kontaktach z ludźmi, z ogromnym doświadczeniem politycznym i znakomitymi przodkami: prezydentem RP Wojciechowskim i premierem Grabskim w okresie II Rzeczpospolitej.

To nie będą łatwe wybory, ale musimy je wygrać dla dobra Polski. Koniecznie potrzebny jest prezydent, który nie będzie bał się hamować zapędy PiS. Jest nadzieja na zmianę, bo najnowsze sondaże pokazują, że ludzie mają już dość i PiS  wyraźnie traci poparcie społeczne. 

 

Rozmawiał Sławomir Kindziuk

Fot. archiwum KCh

Życie Siedleckie z 7.02.2020 r.

 

         

     

 

 

 

Siedlce obywatelskie?

Miasto07 września 2020, 19:56
Niektóre z istniejących w Siedlcach stowarzyszeń i fundacji są bardzo aktywne, inne w mniejszym stopniu. Brakuje badań i mierników, ale mimo wszystko można uznać, że miesz...

Koncert na Dni Siedlec z Patrycją Markowską

Miasto31 sierpnia 2020, 22:39
Patrycja Markowska oraz zespół Poparzenia Kawą Trzy będą gwiazdami koncertu z okazji Dni Siedlec, który odbędzie się w sobotę 5 września o godz. 18 na terenach zielonych przy ...

Profesor Mirosław Minkina rektorem elektem UPH

Miasto12 czerwca 2020, 16:27
Uczelniane Kolegium Elektorów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, w dniu 3 czerwca, wybrało  dr hab. Mirosława Minkinę, profesora uczelni, Rektore...

Prof. Tomasz Nowak: Sztuka nas wzbogaca

Miasto10 kwietnia 2020, 20:48
Reklama musi być osadzona w przestrzeni publicznej, komponować się z otoczeniem, architekturą zabudowy, a tak nie jest. W większości miast, także w Siedlcach, jest w tym zbyt dużo przypadko...

Jacek Myszkowski. Stoimy w miejscu, mamy constans.

Miasto24 lutego 2020, 12:21
Uważam, że miasto może korzystać z dywidend, byle służyły rozwojowi, a nie były kolokwialnie mówiąc przejadane. Przy korzystaniu z ich powinna być zachowana równowaga. W pie...