Dzisiaj jest Poniedziałek, 17 czerwca, godzina: 04:46

Miasto

Muzeum Diecezjalne. Siedem razy El Greco

Miasto04 listopada 2018, 16:06

Przygotowana na 100-lecie Muzeum Diecezjalnego wystawa Ars sacra El Greca cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Siedlec. Dzieła mistrza z Toledo oglądają też koneserzy wartościowej sztuki z całego kraju, którzy specjalnie przyjeżdżają do Siedlec. O kulisach przygotowania tej ekspozycji, podnoszącej rangę Muzeum Diecezjalnego i będącej formą promocji miasta, opowiada w wywiadzie dyrektor placówki ks. dr Robert Mirończuk.

 

- Wystawa obrazów El Greca sprowadzonych z zagranicznych galerii to świetny pomysł na uczczenie 100-lecia Muzeum Diecezjalnego. Kto na to wpadł?

 

- Wystawa jest efektem kilkuletnich starań pracowników naszego muzeum. Podczas mojej pierwszej wizyty w Muzeum Narodowym El Prado w Madrycie w 2014 roku, gdy obchodziliśmy 400-lecie śmierci El Greca, zapytałem dyrektora czy byliby skłonni wypożyczyć obrazy mistrza z Toledo do Siedlec. Hiszpanie okazali się otwarci, zasugerowali nam wystąpienie z oficjalną prośbą. Po nawiązaniu kontaktów także z innymi europejskimi placówkami, w których są obrazy El Greca, wysłałem bodaj jedenaście pism. Sześć muzeów odpowiedziało pozytywnie. Dwie placówki teraz odmówiły, bo obrazy są na wystawach lub w konserwacji, ale nie powiedzieli też jednoznacznie nie. Jedno muzeum odpowiedziało, że wypożyczy pod warunkiem rewizyty w przyszłości naszego obrazu „Ekstaza Św. Franciszka”. A potem, krok po kroku, załatwialiśmy wszystkie formalności ze szczęśliwym finałem, otwarciem 4 października wystawy „Ars sacra El Greca”.

 

- Przypuszczam, że koszty urządzenia wystawy obrazów tak znanego na świecie malarza są duże.

 

- Wypożyczenie sześciu obrazów w ramach współpracy z muzeami w Madrycie, Walencji i Wiedniu oraz katedrą w Toledo nic nas nie kosztowało, można powiedzieć, że odbyło się gratis. Jednak doszły inne koszty, m.in. transportu, ubezpieczenia, spełnienia odpowiednich, bardzo ostrych warunków do ich prezentacji w Muzeum Diecezjalnym. Na przykład, aby zapewnić odpowiednią wilgotność w sali wystawowej musieliśmy zainstalować dodatkowy klimatyzator, także wymienić oświetlenie itp. Otwarcie wystawy poprzedziła skomplikowana operacja. Przed transportem wszystkie obrazy były specjalnie pakowane i plombowane. Po przyjeździe do Siedlec wyjmowaliśmy je w obecności przedstawicieli hiszpańskich placówek, którzy opisali ich stan po podróży. Podobna procedura zostanie zastosowana przy zwrocie. Te dodatkowe koszty są duże, ale poradziliśmy dzięki pomocy finansowej sponsorów, a są wśród nich m.in. Orlen, Lotto, Farby Kabe, spółki miejskie.

 

- Jak wybraliście te właśnie prezentowane w Siedlcach obrazy spośród wielu płócien El Greca znajdujących się na świecie w muzeach oraz prywatnych kolekcjach?

 

- Przesądziło o tym kilka czynników. Wybierając te, a nie inne, przejrzałem wcześniej wiele albumów i podręczników o malarstwie El Greca, w których jego obrazy są opisane bardzo szczegółowo.  Nasza wystawa, wpisująca się w 100-lecie Muzeum Diecezjalnego i 100-lecie Odzyskania Niepodległości, a to wyjątkowe rocznice, ma tytuł „Ars sacra El Greca”, więc wybraliśmy obrazy sakralne, ze świętymi i scenami biblijnymi, a nie portrety, pejzaże czy inne tematycznie obrazy, których jest mnóstwo. Bardzo ważnym warunkiem przy wyborze były rozmiary płócien, żeby prezentowane u nas nie kontrastowały wielkością z „Ekstazą Św. Franciszka”. Na pokazanie większych rozmiarowo obrazów nie mamy warunków. Wybraliśmy też muzea europejskie z obrazami El Greca położone blisko Polski, żeby ze względów czysto ekonomicznych ich transport nie był zbyt długi i drogi i można je było zbierając po drodze przywieźć - kolokwialnie mówiąc - jednym kursem. Poza tym na pewno nie stać nas na wypożyczenie obrazów z prywatnych kolekcji, bo w tym przypadku koszty byłyby dużo, dużo większe. 

 

- Czy są obrazy El Greca, które można byłoby zaprezentować w Muzeum Diecezjalnym w przyszłości?

 

Tak. El Greco pozostawił olbrzymią spuściznę, ponad 400 płócien. Myślę, że możemy w przyszłości wypożyczyć obrazy znajdujące się w muzeach w Bolonii, Florencji, Londynie i innych miastach, które wkomponowalibyśmy na krótki okres prezentacji w nasze zbiory własne. Wystawa „Ars sacra El Greca” jest pierwszą udaną formą współpracy z europejskimi galeriami i w przyszłości będzie można sprowadzić do Siedlec inne wartościowe dzieła.         

 

- Jak jest frekwencja na wystawie „Ars sacra El Greca”?

 

Po dwóch tygodniach od otwarcia wystawy mogę powiedzieć, że wręcz rewelacyjna. Bywają dni, że Muzeum Diecezjalne odwiedza nawet około trzystu osób. Moim zdaniem to bardzo dużo, ale nie dziwię się, bo mistrz z Toledo jest bardzo znanym artystą, a jego dzieła w innych europejskich placówkach muzealnych od lat cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Wystawa ta podnosi rangę naszego muzeum i jest też pewną formą promocji Siedlec. Wśród zwiedzających ekspozycję przeważają mieszkańcy miasta i okolic, ale przyjeżdżają też specjalnie koneserzy wartościowej sztuki z innych regionów Polski. Bywa, że w trakcie telefonicznego zamawiania biletów dopytują się czy w Siedlcach jest jeszcze coś ciekawego do obejrzenia, chcą tu przenocować i interesują się czy w pobliżu Muzeum Diecezjalnego jest hotel i restauracja, w której mogliby zjeść obiad.     

 

- Co jeszcze, poza obrazami El Greca, można obejrzeć w Muzeum Diecezjalnym?

 

Zbiory muzeum - prezentowane w kilku salach - są bardzo bogate. Na pewno warto zobaczyć sztukę unicką, związaną z historią naszego regionu. Pokazujemy to, co przetrwało z licznych niegdyś na tych terenach cerkwi grekokatolickich, łączących Wschód z Zachodem. Warto wejść do sali z ekspozycją „Przemijanie życia w sztuce kościelnej”, w której są m.in. portrety trumienne, obrazy „Taniec śmierci” czy „Anioł wprowadzający duszę do nieba” oraz inne eksponaty dotyczące kresu życia i spraw ostatecznych. Niezwykle ciekawa jest też galeria portretów biskupów włodzimierskich, łuckich i podlaskich. Mamy również interesujące zbiory starodruków oraz rzemiosła artystycznego z okresu od XVI do XX wieku, a związanego z katolicyzmem.

 

- Światowe, a także polskie muzea stawiają na nowoczesne formy ekspozycji zbiorów i narrację z multimediami, co wzmaga zainteresowanie odwiedzających.

 

- Cały świat muzealny idzie w tym kierunku. Niestety my mamy skromne warunki z niewielką powierzchnię wystawową, a to sprawia, że zmuszeni jesteśmy prezentować nasze zbiory w sposób klasyczny, zachowawczy. Niemniej staramy się uatrakcyjnić zwiedzającym pobyt w muzeum, żeby nie tylko zobaczyli dzieła, ale też usłyszeli opowieść przewodnika o twórcach oraz obrazach i eksponatach. Mam nadzieję, że przyszłości Muzeum Diecezjalne otrzyma nową i nowoczesną siedzibę, a wtedy będziemy mogli wykorzystywać multimedia.

 

- Rozmawiał: Sławomir Kindziuk.

     

Poza „Ekstazą Św. Franciszka” na wystawie „Ars sacra El Greca” można obejrzeć obrazy: „Św. Weronika z chustą” (1577-1580), „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo” (ok. 1604-1614), „Św. Franciszek w ekstazie” (1600-1605), „Ukrzyżowanie” (1601-1625), „Święty Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” (1597-1607) i „Św. Franciszek z bratem Leonem” (ok. 1606). Wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach przy ul. bpa Świrskiego będzie czynna do końca listopada 2018 roku, od wtorku do piątku w godz. 10.00-15.00, w soboty od godz. 10.00 do 17.00 i w niedziele wejścia są o pełnych godzinach: 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00

 

Życie Siedleckie z 26.10.2018 r.

Wiesław Augustyniak. Zjednoczeni w miłości do koni

Miasto10 czerwca 2019, 13:19
Przez Akademicki Klub Jeździecki Horpluch przewinęło się kilkuset siedleckich studentów, ale teraz nie ma chętnych do działalności. Bardziej aktywny jest Szkolny Klub Jeździe...

Koncert O Polsce w rytmie rocka

Miasto04 czerwca 2019, 12:03
WE wtorek 4 czerwca, w 30. rocznicę  pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu, o godz. 19 na Placu gen. Sikorskiego w Siedlcach rozpocznie się k...

Robert Chojecki: Będzie trochę sporów

Miasto28 maja 2019, 11:22
O zmianie barw politycznych, sytuacji w Radzie Miasta, współpracy radnych z prezydentem, propozycji ustawienia butelkomatów i projekcie organizacji i finansowania siedleckieg...

W sobotę Noc Muzeów. Biżuteria pod Jackiem

Miasto16 maja 2019, 12:39
W sobotę 18 maja muzea w całym kraju zapraszają na doroczną „Noc Muzeów”.  W Siedlcach ciekawy program imprez przygotowało m.in. Muzeum Regionalne przy ul. Piłsudskieg...

XII Siedlecki Jarmark św. Stanisława

Miasto08 maja 2019, 10:42
W piątek i sobotę 10-11 maja władze samorządowe Siedlec zapraszają mieszkańców na XII Siedlecki Jarmark św. Stanisława pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Siedlce i Biskupa Si...