Dzisiaj jest Niedziela, 26 września, godzina: 08:43

Sport

Herby, proporczyki, odznaki Pogoni

Sport07 kwietnia 2021, 20:59

Piłkarze MKP „Pogoń” Siedlce od kilku lat grają w koszulkach z herbem klubu, w który wpisano daty 1921 i 1944. W ten sposób Pogoń podkreśla kontynuację tradycji siedleckich klubów piłkarskich z okresu międzywojennego.

 

Tamte kluby - tak jak Pogoń - też miały herby, proporczyki i odznaki.  Prezentowana poniżej w rubryce Galeria i tutaj opisana kolekcja, zawierająca kilkanaście zdjęć, od najdawniejszych po współczesne herby, odznaki i proporczyki, jest już spora, chociaż prawdopodobnie niepełna. Uzupełnijmy ją wspólnymi siłami.

Najstarsze logo klubu piłkarskiego z Siedlec pochodzi prawdopodobnie z 1926 roku. Piłkarze WKS 9 pac (Wojskowy Klub Sportowy 9. Pułku Artylerii Ciężkiej) występowali wtedy w koszulkach z nadrukowanym kołem z wpisanymi w środku literami 9 PAC.  W 1929 roku siedleccy „Artylerzyści” po zajęciu pierwszego miejsca w A klasie okręgu lubelskiego uczestniczyli w eliminacjach do I ligi, a wtedy mieli już na koszulkach tarczę z wpisaną cyfrą „9”.  

Pierwsze herby, proporczyki i odznaki WKS 22 pp Siedlce pochodzą z okresu po 1931 roku, gdy klub awansował do I ligi. Na pewno prawdziwy jest prezentowany w tej kolekcji proporczyk z biało-czerwoną tarczą i napisem „WKS 22 P.P”. Co ciekawe, w wydanej w 1986 roku książce Józefa Hałysa „Polska piłka nożna”, w którą wklejono ryciny proporczyków klubów występujących w międzywojniu w I lidze, na proporczyku siedleckiej drużyny kolor czerwony jest z lewej, a biały z prawej. Na oryginalnym proporczyku, który znajduje się w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki, z lewej jest biały, a z prawej czerwony, ale to nie był błąd. Wtedy proporczyki haftowano ręcznie przed każdym meczem ligowym i znajdująca się książce Hałysa rycina to odwzorowanie proporczyka na mecz w Siedlcach w listopadzie 1932 roku z Cracovią. Podobny układ kolorów ma też proporczyk przygotowany na jeden z meczów z Pogonią Lwów, który był prezentowany w gablocie lwowskiego klubu , a zdjęcie z tej wystawy opublikowano w monografii Pogoni Lwów wydanej przed 1939 rokiem.

Być może z lat 1931-1933 pochodzą też dwa wzory odznak WKS 22 pp Siedlce. Jednak zdecydowana większość kolekcjonerów polskich odznak sportowych uważa, że są to fałszywki. Twierdzą, iż odznaki te wyprodukowano dopiero w końcu lat 80. lub na początku 90., gdy zbieracze chcieli skompletować zestaw odznak wszystkich klubów I ligi z tamtych lat. Wskazują nawet zakład rzemieślniczy w Krakowie, w którym je wyprodukowano. Do tej wersji skłania się znany w środowisku polskich i zagranicznych kolekcjonerów piłkarskich odznak klubowych Leszek Śledziona z Mielca. Natomiast zdecydowana mniejszość kolekcjonerów twierdzi, że są one prawdziwe.

Wzory obu odznak, tak jak i tarcza na proporczyku stały się zapewne podstawą do zaprojektowania współczesnego herbu MKP „Pogoń”. Odznaki i proporczyk WKS 22 pp Siedlce kilkanaście lat temu były licytowane na Allegro. Szkoda, że skopiowałem wtedy tylko link do licytacji, bo gdy po latach chciałem je kupić, link ten był już wyłączony.

Jednak piłkarze WKS 22 pp grali wówczas w koszulkach z zupełnie innym logo.  Świadczy o tym czarno-białe zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na fotografii z meczu w Warszawie w 1932 roku WKS 22 pp - Legia siedleccy piłkarze mają na koszulkach prawdopodobnie czerwoną tarczę z białą lub żółtą obwódką i wkomponowanym białym napisem WKS 22 pp Siedlce. Czy to był ówczesny herb WKS 22 pp? Zdaniem specjalisty od herbów i proporczyków klub z okresu międzywojennego Leszka Śledziony była to naszywka na koszulkę, a to było jeszcze co innego niż herb. Większość klubów piłkarskich miała wówczas naszywki na koszulkach odmienne od klubowych herbów. Rok później, po połączeniu WKS 22 pp z KS Strzelec nasi piłkarze mieli na koszulkach jeszcze inne logo. Dowodem jest kolejne zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na fotografii z meczu z Warszawianką w 1933 roku w Warszawie siedlczanie na koszulkach mają tarczę z orłem – logo Związku Strzeleckiego. Można to logicznie wytłumaczyć. Po fuzji siedlecki klub przybrał nazwę KS „Strzelec” 22 im. Kazimierza Hozera, a że kluby sportowe Związku Strzeleckiego, najczęściej o nazwie Strzelec, były autonomiczną strukturą tej potężnej wtedy organizacji paramilitarnej, piłkarze grali z jej logo. Takie też logo mieli zapewne piłkarze A-klasowej drużyny KS „Strzelec” Siedlce istniejącej do fuzji w latach 1921-1933.

Po II wojnie światowej, jesienią 1944 roku kilka meczów rozegrała reprezentacja miasta pod nazwą KS Siedlce. Większość jej piłkarzy zasiliła utworzony 1 kwietnia 1945 roku KS „Ognisko” Siedlce.  Zdaje się, ten klub nie miał herbu, na kilku zdjęciach z tego okresu piłkarze mają na koszulkach jedynie napis „Siedlce”. W 1950 roku KS "Ognisko" Siedlce został odgórnie „wcielony” do Zrzeszenia Sportowego „Kolejarz” i przybrał nazwę ZKS „Kolejarz” Siedlce. Prawdopodobnie w tym okresie też nie miał własnego herbu, na fotografiach piłkarze nie mają logo. Wiadomo jak wyglądał centralny proporczyk ZS „Kolejarz”, ale nie ma dowodów, że siedleccy piłkarze go używali. Pozostały też z tego okresu dokumenty z pieczątkami Ogniska i Kolejarza Siedlce oraz późniejsze z pieczątkami KS „Pogoń” Siedlce.

W grudniu 1955 roku ZKS „Kolejarz” Siedlce przekształcił się w KS „Pogoń” Siedlce, który był członkiem Federacji KKS „Kolejarz”. W listopadzie 1960 roku w Siedlcach doszło fuzji KS „Pogoń” (formalnie był to KS „Kolejarz-Pogoń”) z istniejącym od 1954 roku KS „Start-Podlasie” i powstał KS „Start-Pogoń”, który wstąpił do Zrzeszenia Sportowego Spółdzielczości Pracy „Start”.  Już w 1961 roku piłkarze Pogoni zaczęli grać w koszulkach z nowym herbem. Było to połączenie logo ZS „Start’ (koło zębate) z herbem Siedlec. Taki herb siedlecki klub stosował na legitymacjach, w winiecie na klubowych pismach, koszulkach sportowców i proporczykach aż do połowy lat 70. ubiegłego wieku, co potwierdzają zdjęcie piłkarzy i proporczyków z tego okresu. Prawdopodobnie z 1970 roku pochodzi też bodaj pierwsza powojenna odznaka klubowa.  Kilka lat później, gdy piłkarze Pogoni pod wodzą późniejszego selekcjonera Henryka Apostela grali w barażach o II ligę, mieli na koszulkach zamiast herbu – literę „P”. W 1977 i 1978 roku Pogoń opracowała kolejne proporczyki, w tym dwa okolicznościowe na 25-lecie sekcji hokeja na lodzie. Jest na nich rok 1978, ale zostały wyprodukowane kilka miesięcy wcześniej, bo rozdawano je na jubileuszowym turnieju z udziałem hokejowej reprezentacji Polski juniorów i hokeistów Slavii Praga w grudniu 1977 roku. A poza tym świętowano wtedy bardziej 25-lecie ZS „Start” (powstało w 1953 roku) niż klubowej sekcji hokejowej, gdyż tę powołano wraz z utworzeniem w 1954 roku KS „Start-Podlasie”. Potem klub na proporczykach odwoływał się do symbolu zrzeszenia, umieszczał na nich kostkę z literą „S”. W 1984 roku, kiedy przekształcił się w Międzyzakładowy Klub Sportowy, umieścił na proporczyku tylko herb Siedlec. W 1993 roku Pogoń stała się Miejskim Klubem Sportowym i opracowała nowe logo i odznakę.

I tak dochodzimy do współczesności. Po usamodzielnieniu się sekcji piłkarskiej 1 sierpnia 2008 roku, prezes klubu Waldemar Cieciera zamówił nowy proporczyk i odznakę. W logo MKS „Pogoń” podmieniono jedną literę, wpisując w poprzednią odznakę MKP „Pogoń”.  Wreszcie, latem 2014 roku po awansie piłkarzy do pierwszej ligi zarząd z prezesem Jackiem Kozaczyńskim zatwierdził nowy herb, z którym teraz grają piłkarze oraz zamówił nowe proporczyki.

Opisane powyżej herby, odznaki i proporczyki klubowe można obejrzeć na tym portalu poniżej w dziale „Po godzinach” i w zakładce „Herby, proporczyki, odznaki KS 22 pp i Pogoni”.

Jeśli ktoś z sympatyków futbolu w Siedlcach ma inne pamiątki klubowe, które mogłyby uzupełnić tę kolekcję, proszę o kontakt: kindziuk@polnet.cc     

Copyright by Sławomir Kindziuk

Opracowanie graficzne: Maciej Tołwiński

Pół wieku Złotych kolców. Chojecka w czołówce

Sport04 grudnia 2020, 12:09
  Na gali w Warszawie ogłoszono wyniki tegorocznego rankingu Złote Kolce, który prowadzony jest od 50 lat. W czołówce najlepszych lekkoatletek minionego półwie...

Lekkoatletyczne rekordy Siedlec seniorów

Sport07 września 2020, 20:03
Tegoroczny sezon lekkoatletyczny przez pandemię jest wyjątkowy. Niedawno odbyły się we Włocławku Mistrzostwa Polski Seniorów. Reprezentacja WLKS wywalczyła dwa srebrne medale. Wicemis...

Dwa mecze reprezentacji rugby w Siedlcach

Sport28 lipca 2020, 16:36
Siedlce będą jesienią gospodarzem dwóch meczów reprezentacji Polski seniorów w rugby 15-osobowym. 10 października rywalem Polaków będzie Ukraina a 28 listopada &nda...

Lidia Chojecka wśród gwiazd 100-lecia PZLA

Sport03 stycznia 2020, 10:25
Lidia Chojecka, w przeszłości zawodniczka WLKS i Pogoni Siedlce, a obecnie trenerka w WLKS, znalazła się w gronie Najlepszych Lekkoatletów 100-lecia 1919-2019 wybranych przez 53-osobową...

W Siedlcach w rugby grają od 40 lat

Sport10 września 2019, 12:03
  Uroczysta gala, zorganizowana 13 września w Muzeum Regionalnym, podsumowała 40 lat działalności siedleckiego środowiska rugbistów, które minęły od pierwszego tre...