Dzisiaj jest Niedziela, 26 września, godzina: 08:08

Sport

W Siedlcach w rugby grają od 40 lat

Sport10 września 2019, 12:03

 

Uroczysta gala, zorganizowana 13 września w Muzeum Regionalnym, podsumowała 40 lat działalności siedleckiego środowiska rugbistów, które minęły od pierwszego treningu przeprowadzonego jesienią 1979 roku.

Gości powitał wicedyrektor Muzeum Regionalnego Sławomir Kordaczuk, w przeszłości kierownik RKS VIS jednego z klubów, który w ciągu czterdziestu lat patronował rugbistom. Po nim głos zabrali założyciele sekcji rugby w Siedlcach Jerzy Matwiejczuk i Henryk Niedziółka przybliżając początki tego sportu w mieście. Henryk Niedziółka i Robert Chojecki już w rolach przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Miasta odczytali i wręczyli gratulacyjne dyplomy prezesom siedleckich klubów Leszkowi Czaplickiemu (MKS Pogoń) i Krzysztofowi Kisielińskiemu (Miejski Klub Rugby). Z kolei wiceprezydent Robert Szczepanik odczytał i wręczył dyplom w imieniu prezydenta Andrzeja Sitnika.

Zaplanowaną niespodzianką było pojawienie się imprezie reprezentanta Polski Wojciecha Janusa, który 39 lat temu, po pierwszym meczu siedleckiego zespołu z AZS AWF Warszawa wręczył Zbigniewowi Wyrębiakowi swoją koszulkę meczową. Rugbiści WFS Siedlce pierwszy mecz zagrali w strojach piłkarskich, które nie wytrzymały meczu i większości zostały porwane. Na wzór tej koszulki zostały uszyte kolejne stroje rugbistów, materiałem było zielone sukno, które niegdyś było na każdym prezydialnym stole. Po latach siedlecki kapitan wręczył kapitanowi akademików jubileuszową koszulkę WFS Siedlce Veterans. Z kolei Janus zaprosił na środek Igora Pątka, aktualnego kapitana juniorów Pogoni i wręczył mu piłkę, którą będzie rozgrywany najbliższy Puchar Świata w Japonii. Zapowiedział też kontynuację tej tradycji...

Kolejnym punktem imprezy było wręczenie srebrnej Odznaki Honorowej Polskiego Związku Rugby wicemistrowi zdrowia Waldemarowi Krasce. Wiceprezes PZR Andrzej Kuć wręczając odznakę przekazał siedleckim rugbistom życzenia od Zarządu związku. Dziękując za wyróżnienie Waldemar Kraska przekazał listy gratulacyjne z okazji 40-lecia Rugby w Siedlcach oraz 25-lecia powstania zespołu WFS Siedlce Veterans.

Rozstrzygnięto też plebiscyt na Osobowość 40-lecia, przez pół roku ankiety wypełniło łącznie 118 zawodników, trenerów i działaczy, a więc osób mających odpowiednią wiedzę w temacie siedleckiego rugby. Oddano głosy na 59 osób, a „Tarczami 40-lecia” nagrodzono pierwszych piętnaście: XV - Arkadiusz Mączka, XIV - Adrian Miałkowski, XIII - Janusz Jaroszewicz, XII - Grzegorz Pliszka, XI - Adrian Chróściel, X - Marek Kisieliński, IX - Wojciech Plichta, VIII - Rafał Fedorowicz, VII - Marek Mirosz, VI - Zbigniew Wyrębiak, V - Jerzy Matwiejczuk, IV - Dariusz Jaroszewicz, III - Henryk Niedziółka, II - Kamil Bobryk, I - Jacek Wierzbicki.

Następnie wręczono osiem wyróżnień osobom, które wniosły wkład w budowę siedleckiego rugby, symbolicznymi „cegiełkami” nagrodzono: Ryszarda Bobryka, Leszka Czaplickiego, Krzysztofa Kisielińskiego, Grzegorza Muszyńskiego, Mariusza Myrchę, Tomasza Radzikowskiego, Piotra Rajewskiego i Marka Sztabę.

Ostatnim wyróżnionym był Krzysztof Krzewicki nadzorujący ministerialny program rozwoju rugby w którym uczestniczy kilka tysięcy dzieci w całym kraju. Wręczający wyróżnienie prezes stowarzyszenia „Brama” Zbigniew Piwoński odczytał list gratulacyjny od sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w której działania od kilku lat włączyli się siedleccy rugbiści.

Okolicznościowe tarcze i cegiełki wręczali m.in. wicenister zdrowia Waldemar Kraska, wiceprezes Polskiego Związku Rugby Andrzej Kuć, wiceprezydent Siedlec Robert Szczepanik, przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka, wiceprzewodniczący Robert Chojecki, radni Krzysztof Chaberski, Mariusz Dobijański, Roman Ignaciuk, Piotr Karaś, Andrzej Koc i Grzegorz Staręgę, prezesi RKS VIS Marek Sztaba, Pogoni Leszek Czaplicki i MKR Krzysztof Kisieliński, przedstawiciel wójta Jacek Kuźniarski oraz reprezentanci Polski Wojciech Janus i Krzysztof Krzewicki.

 Na zakończenie wzniesiono toast za siedleckie rugby, a na deser zaproszeni goście symbolicznie otworzyli wystawę „Wydawnictwa Polskiego Rugby” przedstawiające wszystkie publikacje o rugby, które ukazały się w Polsce. Dalsza część obchodów, zwana trzecią połową, odbywała się w pubie „Piwiarnia Miejska” gdzie wspomnieniom oddawano się do późnych godzin nocnych.

Dyscyplina ta, chociaż w Polsce wciąż pozostaje niszowa, w Siedlcach zdobyła dużą popularność. W sekcjach rugby które istniały przy WFS, RKS „ViS”, KS MOSiR i ostatnio przy MKS „Pogoń” Siedlce oraz MKR Siedlce uprawiało przez te lata z pewnością już kilka tysięcy młodych mężczyzn. Rugbiści z drużyny seniorów przeżywali wzloty i upadki, ale od kilku lat należą do ścisłej krajowej czołówki, zdobyli w rozgrywkach Ekstraligi w tej dekadzie kilka medali. W tym sezonie też są zaliczani do kandydatów do wywalczenia miejsca na podium. Z Siedlec wyszło kilkunastu reprezentantów Polski, a w rozgrywkach młodzieżowych drużyny z Siedlec zdobyli kilkanaście medali. Więcej o historii rugby w Siedlcach można sięgając po książki Jacka Wierzbickiego o rugby w Siedlcach, które można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 K

Herby, proporczyki, odznaki Pogoni

Sport07 kwietnia 2021, 20:59
Piłkarze MKP „Pogoń” Siedlce od kilku lat grają w koszulkach z herbem klubu, w...

Pół wieku Złotych kolców. Chojecka w czołówce

Sport04 grudnia 2020, 12:09
  Na gali w Warszawie ogłoszono wyniki tegorocznego rankingu Złote Kolce, który prowadzony jest od 50 lat. W czołówce najlepszych lekkoatletek minionego półwie...

Lekkoatletyczne rekordy Siedlec seniorów

Sport07 września 2020, 20:03
Tegoroczny sezon lekkoatletyczny przez pandemię jest wyjątkowy. Niedawno odbyły się we Włocławku Mistrzostwa Polski Seniorów. Reprezentacja WLKS wywalczyła dwa srebrne medale. Wicemis...

Dwa mecze reprezentacji rugby w Siedlcach

Sport28 lipca 2020, 16:36
Siedlce będą jesienią gospodarzem dwóch meczów reprezentacji Polski seniorów w rugby 15-osobowym. 10 października rywalem Polaków będzie Ukraina a 28 listopada &nda...

Lidia Chojecka wśród gwiazd 100-lecia PZLA

Sport03 stycznia 2020, 10:25
Lidia Chojecka, w przeszłości zawodniczka WLKS i Pogoni Siedlce, a obecnie trenerka w WLKS, znalazła się w gronie Najlepszych Lekkoatletów 100-lecia 1919-2019 wybranych przez 53-osobową...